Priateľstvo – Metodický list č.9

1. Téma: Priateľstvo
2. Predmety: etická výchova, občianska výchova, SJL- čítanie, výtvarná výchova
3. Vzdelávací program: ISCED 1 – primárne vzdelávanie
4. Ročník: 9. ročník špeciálnej základnej školy
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 15-16 rokov
6. Rozsah vyučovania: 2 vyučovacie hodiny
7. Ciele vyučovacej hodiny:

a. kognitívne:

žiak dokáže:
– charakterizovať pojem priateľstvo;
– vysvetliť význam priateľstva v živote človeka;
– rozprávať o svojom priateľovi, vie ho opísať, vyjadriť jeho kladné aj negatívne vlastnosti;

b. afektívne:

žiak dokáže:
– participovať vo dvojici aj v skupine;
– vyjadriť svoje pocity;
– správne reagovať na otázky;
– rešpektovať a aplikovať normy a pravidlá;

c. psychomotorické:

žiak dokáže:
– vyjadriť sa pohybom aj písaným slovom, pričom využíva čo najviac zmyslov;
– zaujať správny postoj, plynule vykonávať činnosť;
– vyjadriť svoje stanovisko pohybom v priestore;

8. Kompetencie:

komunikácia v materinskom jazyku: rozvíjať komunikačné zručnosti, vyjadrovať myšlienky, názory a stanoviská, vyberať podstatné informácie, čítať s porozumením, prezentovať informácie, stručne, jasne, zrozumiteľne;
digitálna kompetencia: rozvíjať schopnosť pracovať s textovými informáciami;
spoločenské a občianske kompetencie: rozvíjať schopnosť vyjadriť stanovisko;
kultúrne povedomie a vyjadrovanie: rozvíjať schopnosť vyjadriť vlastné pocity a myšlienky;

9. Vyučovacie formy: individuálne, skupinové, frontálne;

10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál „Priateľstvo“ – Terapeut TV, časopisy, letáky, šnúrky, písacie potreby, farbičky, klbko vlny;

11. Metódy: zážitkové metódy, predovšetkým metódy tvorivej dramatiky, riadený rozhovor, narácia (rozprávanie) učiteľa, názorná metóda, skupinová práca – práca vo dvojici, asociačný kruh, spontánna improvizácia, hra v situácii, hra rol, brainstorming, modelové situácie, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor príklady využitia poznatkov v reálnom živote, individuálna práca, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor, príklady využitia poznatkov v reálnom živote;

12. Postupy:

– motivácia: sledovanie videotutoriálu “Priateľstvo”
– hry a cvičenia

Môj kamarát z triedy
Žiaci si sadnú do kruhu. V kruhu sú dve voľné stoličky. Učiteľ uvedie aktivitu myšlienkou a príkladom, v ktorom spomenie svojho priateľa, čo si na ňom váži, čo preňho toto priateľstvo znamená a o čo by prišiel, keby sa priateľstvo skončilo. Potom pokračuje tým, že povie meno jedného žiaka, ktorý si sadne na stoličku a na ďalšie voľné miesto zavolá svojho kamaráta z triedy a povie nahlas, čo si na ňom váži, prečo ho má rád, za čo mu ďakuje a podobne. Pri aktivite dbajte o to, aby sa zapojil každý žiak a každý bol oslovený ako kamarát. Ak ostane niekto neoslovený, učiteľ si ho v závere vyberie a povie mu, čo si na ňom váži.

Tváre
Povystrihujte so žiakmi rôzne tváre z časopisov a letákov. Ich úlohou je potom pomenovať, čo cítia osoby na obrázkoch, akú majú náladu a podľa pocitov ich roztriediť na kôpky. Čím sú žiaci starší, tým môžu byť náznaky emócií na tvárach jemnejšie a menej evidentné. Potom sa môže rozvinúť o to zaujímavejšia debata.

Preteky na troch nohách
Pripravte prekážkovú dráhu a žiaci vytvoria dvojice. Žiakom v každej dvojici zviažete k sebe dve nohy tak, aby nemohli bežať každý sám, ale iba spolu. Bude to pre nich dôležitá lekcia, že niekedy je lepšie ťahať spolu za jeden povraz.

Prekážková dráha naslepo
Starším žiakom môžete urobiť prekážkovú dráhu, ktorú budú prechádzať vo dvojici tak, že jeden bude mať zaviazané oči. Musí sa úplne spoľahnúť na kamaráta, aby zistil, kde má zabočiť, kde pribrzdiť, aby sa nebuchol, kde dávať pozor na prekážku či zmenu terénu. Vďaka tejto aktivite si žiaci formujú vzájomnú dôveru.

Písanie spoločným perom
Na pero alebo fixku priviažte viacero povrázkov. Každý z účastníkov si zoberie jeden do rúk a povrázky sa napnú tak, aby pero stálo na papieri. Potom koordinovaným ťahaním povrázkov žiaci píšu nejaké slovo alebo kreslia obrázok, na ktorom sa vopred dohodli. Vďaka aktivite sa učia spolupracovať.

Ilustrácie k citátom o priateľstve
Pripravte si pre žiakov niekoľko citátov (prísloví) o priateľstve, ktoré napíšte na lístky a vložíte ich do klobúka. Potom žiakov rozdeľte do dvojíc. Každá dvojica si vytiahne z klobúka jeden citát, ku ktorému sa snaží urobiť ilustráciu. Tým, že vytvárajú spoločne ilustrácie, majú čas a priestor na to, aby mohli nad citátom uvažovať.

Maľujeme potichu spolu
Dvojice žiakov si vyberú miesto, kde budú maľovať (kresliť). Maľovať budú bez toho, aby sa dohovorili na téme a celý čas sú ticho. Sedia alebo kľačia oproti sebe a pravidelne sa v ťahoch štetcom striedajú, ako keď sa hrajú šachy. Nejde pri tom ani tak o výsledok, ako o proces, o to, kto čo prežíva počas maľovania. Keď majú obidvaja pocit (môže to byť aj časovo ohraničené), že je maľba (kresba) hotová, dielo si spoločne pozrite a porozprávajte sa o tom, čo žiaci pri maľovaní (kreslení) prežívali.

Klbko priateľstva
Žiaci sedia v kruhu tesne vedľa seba. Učiteľ kotúľa klbko vlny niektorému žiakovi a zároveň povie na jeho adresu niečo pekné. Žiaci podobným spôsobom posielajú klbko ďalej, až sa vytvorí veľká pavučina – symbol spolupatričnosti a vzájomnej náklonnosti.

Objatia
Žiaci sa pri znení hudby prechádzajú po triede. Po stíšení hudby sa zastavia, náhodné dvojice sa buď chytia za ruky (objímu sa) a neverbálne si vyjadria sympatiu. Hudba opäť zaznie a hra pokračuje.

Videotutoriál: