1. Téma: Egoizmus a altruizmus
2. Predmet/y: etická výchova, rodinná výchova
3. Vzdelávací program: ISCED 2C – nižšie stredné odborné vzdelanie pre žiakov s mentálnym postihnutím
4. Ročník: 1. – 3. odborného učilišťa a praktickej školy
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 14-18 rokov
6. Rozsah vyučovania: 1 vyučovacia hodina – 45 min
7. Ciele vyučovacej hodiny:
a. kognitívne:
žiaci dokážu:
– vysvetliť pojem egoizmus – sebectvo, ziskuchtivosť, individualizmus a altruizmus – obetavosť, nezištnosť, pomoc, spolupráca, prospešná pomoc druhým, empatia, vedia identifikovať ich protiklady;
– identifikovať osobné hodnoty a priority;
b. afektívne:
žiaci dokážu:
– prostredníctvom príbehu priradiť sa k postave a vedia vysvetliť prečo;
– argumentovať a zároveň si vypočuť argumentácie druhých;
– dodržiavajú pravidlá diskusie;
c. psychomotorické:
žiaci dokážu:
– plynule sa vyjadriť spontánnym aj cieľavedomým prejavom – verbálne aj neverbálne, počas hry si zlepšujú koncentráciu;
8. Kompetencie:
komunikácia v materinskom jazyku: žiak vie komunikovať v rámci skupiny; vie sa pýtať, porozumieť otázke a vie na ňu odpovedať, vie prečítať text a opísať obrázok, vie prejaviť svoj názor pred skupinou spolužiakov;
digitálne kompetencie: žiak vie vyhľadať význam pojmu na Google;
spoločenské a občianske kompetencie: žiak vie pracovať v skupinách a v tíme na spoločnej úlohe, vie vyhodnotiť správnosť a nesprávnosť konania v súvislosti s etickými a spoločenskými normami;
9. Vyučovacie formy: frontálne vyučovanie, skupinové vyučovanie, práca vo dvojiciach, individuálna činnosť;
10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál „Altruizmus a egoizmus“; text, ktorý prečíta učiteľ, biela tabuľa, magnetky, obrázky – postavy, domy, rieka, lavička, kartičky s jednotlivými postavami pre každého žiaka – Laura, Lukáš, Peter, Milan a Andrej, karty s charakterovými vlastnosťami – láska, egoizmus, altruizmus, sexizmus, agresivita, sebectvo, ziskuchtivosť, individualizmus, altruizmus, obetavosť, nezištnosť, pomoc, spolupráca, prospešná pomoc druhým, empatia;
11. Metódy a postupy:
videotutoriál, psychohra „Krokodília rieka“, práca s príbehom, práca s Googlom, reflexia;
12. Postup:
– uvedenie do témy:
Učiteľ prehrá žiakom videotutoriál. Priradenie charakteristických vlastností postavám z videotutoriálu. Vysvetlenie významov vlastností – použijeme Google a žiaci rozprávajú o ľuďoch, ktorých poznajú a zosobňujú tieto vlastnosti. Priradíme k vlastnostiam opozitá.
– práca s príbehom:
Učiteľ žiakom prečíta príbeh o Krokodílej rieke a počas čítania kreslí na bielu
tabuľu rieku, most a magnetkami pripne domy, loďku a postavy z príbehu, aby bol
príbeh názorný.
Bola raz jedna rieka plná krokodílov. Nebola šanca, žeby cez ňu preplával človek, pretože by ho zožrali krokodíly. Našťastie cez ňu viedol most. Na ľavom brehu rieky bývala Laura a na pravom Lukáš. Mali sa veľmi radi, chodili spolu a často sa navštevovali. Jedného dňa búrka zničila most a odniesla všetky zvyšky. Po pár dňoch Laure Lukáš veľmi chýbal a hľadala spôsob, ako by sa k nemu dostala na druhý breh. Na ľavom brehu býval aj Peter, ktorý vlastnil loď. Laura sa teda za ním vybrala s prosbou, aby jej požičal loďku. Peter je navrhol, že jej loďku požičia, ale iba keď sa s ním vyspí. Laura ostala šokovaná takým návrhom, ale Peter bol neústupčivý. Laura nevedela, čo má robiť, tak si sadla na kraj rieky a plakala. Okolo šiel Milan, všimol si plačúce dievča na brehu rieky a opýtal sa jej, prečo plače. Laura mu povedala, že sa chce dostať na druhý breh a on jej ponúkol svoju loď bez toho, žeby za to čokoľvek žiadal. Lenže keď si Laura utrela slzy, zistila, že je to sused jej rodičov, s ktorými boli roky pohádaní a nerozprávali sa pre nejaké staré krivdy. Pred rodičmi mala veľký rešpekt a nedovolila si prijať nezištnú pomoc suseda. A tak sa Laura vrátila k Petrovi a povedala mu, že sa jej jeho návrh hnusí, ale musí ho prijať, lebo jej Lukáš veľmi chýba. Peter ju potom previezol na druhý breh. Lukáš sa jej najprv veľmi potešil, ale potom sa zháčil a opýtal sa jej, ako sa dostala na druhý breh. Laura najprv otáľala, ale napokon povedala pravdu. Lukáš sa nahneval a vyhnal Lauru von. Vedľa Lukáša býval Andrej. Laura bola nešťastná, tak zašla k nemu a vyrozprávala sa mu. Ten sa na Lukáša nahneval a keďže sa mu Laura vždy páčila, išiel za Lukášom a zbil ho! Tu sa príbeh končí, nič viac nevieme.
Učiteľ vyzve žiakov, aby usporiadali postavy podľa toho, do akej miery sa stotožňujú s ich konaním, koho správanie považujú za najprijateľnejšie, bude na 1. mieste, koho najmenej na poslednom a nech si vlastné poradie zapíšu alebo odfotia mobilom.
Potom rozdelí žiakov na 2 skupiny a vyzve ich, nech sa v skupinách dohodnú na poradí.
Sleduje, ako žiaci medzi sebou komunikujú, či dokážu spolupracovať, do akej miery sa vedia dohodnúť a zapisuje si ich názory. Výsledné poradie v skupine musí byť po dohode všetkých jej členov.
Odhalenie a spätná väzba
– Hodnoty, ktoré reprezentujú postavy, sú: Laura = láska, Lukáš = egoizmus, Peter = sexuálno, pudovosť, Milan = altruizmus, Andrej = agresivita.
– Rebríček hodnôt reprezentuje morálku žiaka. Charakterová vlastnosť, ktorá je na prvom mieste, je najsilnejšia, s tou, ktorú dal na posledné miesto, má najväčšie problémy a rieši si to tou prvou črtou.
– Na tabuľu, kde majú nakreslenú rieku s pripnutými obrázkami postáv a domov, si pripnú charakterové vlastnosti ku postavám tak, ako ich predstavujú.
– Neexistuje správne poradie. Poradie, ktoré si zoradil jednotlivec pred usporiadaním skupiny, reprezentuje jeho vlastnú morálku. Učiteľ môže ponúknuť žiakom, že sa s nimi môže individuálne porozprávať.
Videotutoriál: