Empatia – Metodický list č.4

1. Téma: Empatia
2. Predmety: etická výchova, občianska výchova
3. Vzdelávací program: ISCED 2C – nižšie stredné odborné vzdelanie pre žiakov s mentálnym postihnutím
4. Ročník: 1. – 3. ročník odborného učilišťa
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 14-18 rokov
6. Rozsah vyučovania: 2 vyučovacie hodiny
7. Ciele vyučovacej hodiny:

a. kognitívne:

žiak dokáže:
– porozumieť obsahu pojmu empatia;
– identifikovať tento pocit a pomenovať ho;
– pochopiť význam empatie v medziľudských vzťahoch;

b. afektívne:

žiak dokáže:
– vžiť sa do pocitov druhých;
– pochopiť iných a rešpektovať ich;
– rozlíšiť pozitívne a negatívne pocity a emócie;

c. psychomotorické:

žiak dokáže:
– vyjadriť sa pohybom aj písaným slovom, pričom využíva čo najviac zmyslov;
– zaujať správny postoj, plynule vykonávať činnosť;
– vyjadriť vlastný názor na tému empatie;
– vyjadriť svoje stanovisko pohybom v priestore;

8. Kompetencie:

komunikácia v materinskom jazyku: rozvíjať komunikačné zručnosti, vyjadrovať myšlienky, názory a stanoviská, vyberať podstatné informácie, čítať s porozumením, prezentovať informácie, stručne, jasne, zrozumiteľne;
digitálna kompetencie: rozvíjať schopnosť pracovať s textovými informáciami;
spoločenské a občianske kompetencie: rozvíjať schopnosť vyjadriť stanovisko;
kultúrne povedomie a vyjadrovanie: rozvíjať schopnosť vyjadriť vlastné pocity a myšlienky;

9. Vyučovacie formy: frontálne, skupinové a individuálne vyučovanie;

10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál “Empatia” – TV Terapeut, výkresy, písacie potreby, kartičky, kancelárske papiere, fotografie;

11. Metódy: zážitkové metódy, predovšetkým metódy tvorivej dramatiky, riadený rozhovor, rozprávanie, asociačný kruh, motivačné hry, názorná metóda, modelové situácie, pantomíma, improvizácia, rolové hry;

12. Postupy:

– motivácia: sledovanie videotutoriálu “Empatia”
– hry a cvičenia:

Kreslenie pocitov
Učiteľ prinesie veľký výkres a povie žiakom, aby nakreslili niečo, čo v nich za posledné obdobie vyvolalo smútok, hnev, strach alebo radosť. Keď výkres dokončia, učiteľ im povie, aby si obrázky medzi sebou vymenili. Spolužiaci sa tak prostredníctvom obrázka snažia navzájom skúmať svoje pocity. Aktivita pomáha rozvíjať komunikáciu o pocitoch, ale tiež ich rozpoznávať a pomenovať.

Emócie znázornené pantomímou
Učiteľ povie každému žiakovi, aký emočný stav bude pantomimicky stvárňovať. Môže byť veselý, smutný, šťastný, nahnevaný, prekvapený, bláznivý a podobne. Zároveň vyberie 2-3 žiakov, ktorí sa snažia uhádnuť, akú náladu ten ktorý žiak vyjadruje.

Emócie na kartičkách
Učiteľ vytvorí kartičky, na ktorých sú zvýraznené emócie. Na kartičkách môžu byť rôzne emócie, aby sa tak žiaci učili spoznávať stále nové. Mali by vedieť rozlíšiť spokojnosť, nadšenie, priateľskosť, slušnosť, zmätenosť, únavu, ustráchanosť, nervozitu, zamyslenie, mrzutosť, nudu, zahanbenosť, zvedavosť, hrdosť, pýchu a podobne. Podstatou hry je, že žiak napodobňuje emóciu z kartičky a spolužiaci sa ju snažia uhádnuť. Obmenou tejto hry je, že žiak sa snaží znázornenú emóciu na kartičke napodobniť.

Intuitívne odpovede
Žiaci sedia vo dvojici oproti sebe. Počas hry sa nerozprávajú ani neverbálne nedorozumievajú. Každý hráč dostane zoznam 10 otázok, na ktoré musí nájsť odpoveď bez komunikácie so svojím spolužiakom. Musí sa snažiť vžiť do situácie svojho spolužiaka, jeho pocitov a intuitívne odhadnúť odpoveď. Po ukončení úlohy si navzájom odpovede porovnajú.

Fotografie
Učiteľ položí na stôl fotografie, na ktorých sú znázornené tváre ľudí, ktorí medzi sebou komunikujú. Potom sa žiaci rozdelia do dvojíc a každá dvojica si vyberie jednu fotografiu. Dvojice sa potom pokúsia predviesť rozhovor, ktorý by mohli medzi sebou viesť ľudia na fotografiách.

Akú činnosť vykonávame
Učiteľ rozdelí žiakov do trojíc. Každá trojica si vytiahne lístok, na ktorom sú opísané rôzne činnosti. Napríklad oprava auta, návšteva reštaurácie, skúška v škole, chytanie rýb a podobne. Žiaci si situáciu pantomimicky nacvičia. Ostatní žiaci hádajú, akú činnosť trojica vykonávala. Postupne sa všetky trojice vystriedajú.

Zoznamovací inzerát
Učiteľ napíše na papieriky mená všetkých žiakov. Vloží ich do klobúka a postupne si žiaci vyťahujú mená spolužiakov. Potom sa pokúsia napísať zoznamovací inzerát pre toho žiaka, ktorého meno si vytiahli. Takto sa učia vciťovať do iných, odhadujú vlastnosti a záujmy.

Klopanie na dvere
Žiak odíde za dvere. Jeho úlohou je zaklopať na dvere tak, aby svojím klopaním vyjadril určitú emóciu. Ostatní žiaci hádajú, v akej nálade je človek, ktorý takto klope. Môže to byť klopanie nahnevané, veselé, rázne, bojazlivé a podobne. Hra končí, keď sa vystriedajú všetci žiaci.

Ako sa dnes cítim
Učiteľ ukáže deťom tri tváre. Každá vyjadruje iný pocit. Môže to byť radosť, smútok a neutrálna nálada. Učiteľ rozmiestni tváre v triede. Žiaci sa pokúsia vyjadriť svoju aktuálnu náladu. Postavia sa pred tú tvár, ktorá sa stotožňuje s jeho náladou. Úlohou žiakov je vyjadriť svoje pocity a odôvodniť, prečo sa tak cítia.

Videotutoriál: