1. Téma: Láska
2. Predmet/y: rodinná výchova
3. Vzdelávací program: ISCED 2 C – nižšie stredné odborné vzdelanie pre žiakov s mentálnym postihnutím
4. Ročník: 1.-3. ročník praktickej školy
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 14-18 rokov
6. Rozsah vyučovania: 1 vyučovacia hodina
7. Ciele vyučovacej hodiny:
a. kognitívne:
žiaci dokážu:
– vymenovať a charakterizovať postavy z príbehu;
– opisne definovať podoby lásky – rodičovskej, súrodeneckej, lásky medzi chlapcom a dievčaťom, lásky k starým rodičom;
– uvedenými aktivitami majú pochopiť a verbalizovať súvislosti vo vzťahoch;
– primerane reagovať v konkrétnych situáciách;
b. afektívne:
žiaci dokážu:
– zapojiť sa do spoločných činností v kolektíve spolužiakov;
– rešpektovať pravidlá hry;
– prostredníctvom metód dramatickej výchovy zažívať situácie a prezentovať svoje návrhy riešenia okolností, ktoré môže ponúkať aj reálny život;
c. psychomotorické:
žiaci dokážu:
– transformovať informáciu na psychomotorickej úrovni;
– vstupovať do roly a vcítiť sa do prežívania postáv;
– vyjadriť sa pohybom s využitím viacerých zmyslov;
– za pomoci facilitátora reagovať aj v nečakaných situáciách;
8. Kompetencie:
komunikácia v materinskom jazyku: schopnosť vyjadrovať sa v spisovnom jazyku;
digitálne kompetencie: možnosť rozvoja technického myslenia, schopnosť prakticky využívať teóriu;
spoločenské a občianske kompetencie: schopnosť pracovať v tíme, schopnosť akceptovať iný názor, ochota pomôcť a prezentovať city;
kultúrne povedomie: schopnosť vnímať, prežívať emócie a prezentovať ich v skupine verbálne alebo neverbálne;
9. Vyučovacie formy: skupinové, individuálne
10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál „Láska“ – TV Terapeut, srdiečko, lístočky, ceruzky, perá;
11. Metódy: zážitkové metódy tvorivej dramatiky vytvárajú uvoľnenú a tvorivú atmosféru; použité metódy dramatickej výchovy sú súčasťou zážitkového vyučovania v téme láska – kamarátstvo, láska – rodičovská, súrodenecká, medzi chlapcom a dievčaťom; riadený rozhovor, narácia, názorná metóda, individuálna a skupinová práca – vo dvojici, v trojici, improvizácia, hra rol, brainstorming, príklady využitia poznatkov v reálnom živote;
12. Postupy:
– motivácia: sledovanie videotutoriálu “Láska”;
– hry a cvičenia:
Láska
Učiteľ na tabuľu napíše slovo LÁSKA. Žiaci majú za úlohu formou brainstormingu hovoriť slová a veci, ktoré im v súvislosti s daným slovom napadnú. Slová zapisujeme na tabuľu. Následne sa snažíme viesť diskusiu o týchto slovách, aby deti vysvetľovali, prečo im napadlo práve dané slovo.
Moje meno
Učiteľ a žiaci sedia v kruhu. Hru začína učiteľ, ktorý v ruke drží srdiečko. Predstaví sa tak, že povie vetu – Moje meno je Anička a mne sa veľmi páči, lebo ma pekne oslovujú. Následne ho podá žiakovi vedľa seba. Ten zopakuje prvú vetu a zdôvodní, či sa mu jeho meno páči alebo nie a podá ďalšiemu. Takto sa vystriedajú všetci žiaci. Nasleduje obmena hry – Moje meno je…, srdiečko som dostal od … a podávam ho, lebo … a podávajú srdiečko žiakovi v kruhu podľa vlastného výberu.
Zrkadlá
Párová hra, v ktorej sa dvaja žiaci približne toho istého vzrastu postavia čelom k sebe v primeranej vzdialenosti, aby mohli bez pohybu hlavou, len očami, sledovať pohyby. Žiak pred zrkadlom robí voľné pohyby. Žiak za zrkadlom (obraz) napodobňuje ako zrkadlový odraz (napr. ľavá ruka „originálu“ je pravou rukou „obrazu“).
Reťazová reakcia
Žiaci sa ľubovoľne rozmiestnia po triede. Určený žiak zavolá k sebe žiaka, ktorý sa mu nejakým spôsobom podobá. Napríklad môže tiež nosiť okuliare. Tento žiak zavolá k sebe ďalšieho. Napríklad obidvaja majú tričko rovnakej farby. Tretí zavolá napríklad toho, ktorý má také isté papuče ako on. Nakoniec žiaci zistia, že všetci tvoria jeden kruh, a to znamená, že všetci majú niečo spoločné.
Pozitívne odkazy
Žiakom pripevníme na chrbát špendlíkom papier a povieme im, aby každý každému napísal na chrbát niečo pozitívne. Žiaci sa voľne pohybujú po triede a zapisujú si navzájom pozitívne odkazy. Keď to urobia, sadnú si do kruhu a potichu prečítajú všetky odkazy. Potom môžu vybrať jeden, ktorý sa im najviac páčil a prečítajú ho nahlas. Hra je zameraná na to, že žiaci o sebe dozvedia niečo pozitívne, a to im nielen zlepšuje náladu, ale aj upevňuje vzťahy.
Chyť sa ma a ja ti pomôžem
Žiakov rozdelíme do dvojíc. Každá dvojica dostane šatku na previazanie očí. Jeden z dvojice bude mať previazané oči, druhý ho bude sprevádzať z bodu A do bodu B. Môžu využiť rôzne techniky, aby zdolali daný úsek. Potom si úlohy vymenia.
Poďakovanie
Rozdelíme žiakov do skupín po štyroch až šiestich. Rozprávame sa s nimi o tom, aké je dôležité svoju vďačnosť prejaviť a ako tým spôsobia radosť niekomu inému. Žiaci potom píšu pre každého člena skupiny jedno poďakovanie, ktoré podľa vlastnej fantázie môžu vyzdobiť. Môžu poďakovať napríklad takýmto spôsobom:
– Ďakujem, že si môj kamarát.
– Ďakujem, že mi požičiavaš pero.
– Ďakujem, že si mi pomohol pri práci.
– Ďakujem, že …
Poskytnite žiakom dostatok času na písanie a premýšľanie.
Videotutoriál: