Pomoc – Metodický list č.8

1. Téma: Pomoc
2. Predmety: etická výchova, občianska výchova, SJL- čítanie
3. Vzdelávací program: ISCED 1 – primárne vzdelávanie
4. Ročník: 9. ročník špeciálne základnej školy
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 15-16 rokov
6. Rozsah vyučovania: 2 vyučovacie hodiny
7. Ciele vyučovacej hodiny:

a. kognitívne:

žiak dokáže:
– vysvetliť pojem pomoc;
– chápe dôležitosť pomoci;
– dokáže rozprávať o poskytnutí pomoci;
– dokáže aktívne počúvať iných;

b. afektívne:

žiak dokáže:
– dokáže participovať vo dvojici aj v skupine;
– dokáže vyjadriť svoje pocity;
– dokáže správne reagovať na otázky;
– dokáže rešpektovať a aplikovať normy a pravidlá;

c. psychomotorické:

žiak dokáže:
– vyjadriť sa pohybom aj písaným slovom, pričom využíva čo najviac zmyslov;
– zaujať správny postoj, plynule vykonávať činnosť;
– vyjadriť svoje stanovisko pohybom v priestore;

8. Kompetencie:
komunikácia v materinskom jazyku: rozvíjať komunikačné zručnosti, vyjadrovať myšlienky, názory a stanoviská, vyberať podstatné informácie, čítať s porozumením, prezentovať informácie, stručne, jasne, zrozumiteľne;
digitálne kompetencie: rozvíjať schopnosť pracovať s textovými informáciami;
spoločenské a občianske kompetencie: rozvíjať schopnosť vyjadriť stanovisko;
kultúrne povedomie a vyjadrovanie: rozvíjať schopnosť vyjadriť vlastné pocity a myšlienky;

9. Vyučovacie formy: individuálne, skupinové, frontálne;

10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál „Pomoc“, Terapeut TV, papier, pero;

11. Metódy: zážitkové metódy, predovšetkým metódy tvorivej dramatiky, riadený rozhovor, narácia (rozprávanie) učiteľa, názorná metóda, skupinová práca – práca vo dvojici, asociačný kruh, spontánna improvizácia, hra v situácii, hra rol, brainstorming, modelové situácie, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor príklady využitia poznatkov v reálnom živote, individuálna práca, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor, príklady využitia poznatkov v reálnom živote;

12. Postupy:

– motivácia- sledovanie videotutoriálu „Pomoc”
– hry a cvičenia:

Vodenie slepca
Žiaci vytvoria dvojice. Jeden z dvojice zatvorí oči. Nastaví ukazovák. Druhý mu na bruško ukazováka položí svoj (dlaňou dole). Týmto ľahkým dotykom vodí nevidiaceho po miestnosti. Po získaní dôvery možno pohyb zrýchliť a prekonávať prekážky. Signály zmeny alebo nebezpečia dávame jemným tlakom.

Hra na autá
Žiaci vytvoria dvojice. Jeden z dvojice je auto, druhý šofér. Auto si zatvorí oči a predpažením rúk vytvorí nárazníky. Šofér mu položí dlane na plecia tak, aby to nebolo autu nepríjemné. Vyskúšajú si signály. Prerušený dotyk – ťapnutie – pravou rukou – auto ide doprava. To isté platí na ťapnutie ľavou rukou. Jemný tlak – ideme dozadu. Tlak dlaňami – posun dopredu. Dvojice by sa mali vystriedať. Šofér je zodpovedný za to, aby auto viedol bezpečne až do cieľa. Jedno auto by malo skúsiť viacero šoférov.

Televízor
Dvaja hráči sa dohodnú na spoločnej téme, ktorú budú rozvíjať pohybom. Ďalší dvaja si určia, ktorej z postáv požičajú svoj hlas. Pôjde o dabing. Tí, ktorí budú dabovať, nevedia, aká téma sa bude rozvíjať. Vpredu budú pohybujúci sa hráči a za nimi bude zvuk. Žiaci, ak chcú, si môžu televízor stíšiť, dať hlasnejšie, prípadne kedykoľvek vypnúť.

Spoločný obrázok
Žiakov rozdelíme do dvojíc alebo im umožníme, aby si sami našli dvojicu. Každá dvojica si zoberie jeden papier a jedno pero. Ich úlohou je nakresliť spoločný obrázok, a to bez používania slov, mimiky a gestikulácie. Úloha sa končí, keď každá dvojica svoj obrázok dokreslí. Aktivita rozvíja pomoc a spoluprácu.

Oheň, voda, vzduch
Žiaci sedia v kruhu. Vedúci hry bude obmieňať heslá oheň, voda, vzduch. Podľa toho, ktoré heslo povie, žiaci budú musieť pohotovo v mysli nachádzať také slová, ktoré s tým súvisia. Napríklad, keď vedúci povie voda, žiaci budú hovoriť slová s tým súvisiace ako rak, bublina, more, šum.

Uzol
Hráči sa rozostavia do kruhu a pochytajú za ruky. Urobia pár krokov do stredu kruhu tak, aby sa dotýkali plecami a dočiahli na seba. Pustia sa, zavrú oči a predpažia pravú ruku. So zatvorenými očami sa snažia chytiť ruku niekoho iného. Robia tak dovtedy, pokým každý nemá v pravej ruke niekoho ruku. Potom predpažia ľavú ruku a znovu sa pokúšajú chytiť niekoho ruku. Keď už každý oboma rukami drží ruky niekoho iného, otvoria oči a snažia sa bez pustenia rozpliesť. Je dovolené podliezať, preliezať a podobne. Hráči sa však nemôžu pri rozpletaní pustiť. Je dovolené pustiť sa so zámerom prechytenia si ruky, pokiaľ je vykrútená.

Videotutoriál: