1. Téma: Rodina
2. Predmety: etická výchova, občianska výchova
3. Vzdelávací program: ISCED 1 – primárne vzdelávanie
4. Ročník: 9. ročník špeciálnej základnej školy
5. Cieľová skupina: žiaci s mentálnym a kombinovaným postihnutím vo veku 15-16 rokov
6. Rozsah vyučovania: 2 vyučovacie hodiny
7. Ciele vyučovacej hodiny:
a. kognitívne:
žiak dokáže:
– charakterizovať pojem rodina;
– opísať svoju rodinu;
– riešiť nastolený problém;
– spontánne komunikovať;
b. afektívne:
žiak dokáže:
– participovať vo dvojici aj v skupine;
– vyjadriť svoje pocity;
– odpovedať na otázky, správne reagovať;
– klásť relevantné otázky a participovať;
– akceptovať normy a hodnoty;
c. psychomotorické:
žiak dokáže:
– vyjadriť sa pohybom aj písaným slovom, pričom využíva čo najviac zmyslov;
– zaujať správny postoj, plynule vykonávať činnosť;
– vyjadriť svoje stanovisko pohybom v priestore;
8. Kompetencie:
komunikácia v materinskom jazyku: rozvíjať komunikačné zručnosti, vyjadrovať myšlienky, názory a stanoviská, vyberať podstatné informácie, čítať s porozumením, prezentovať informácie, stručne, jasne, zrozumiteľne;
digitálne kompetencie: rozvíjať schopnosť pracovať s textovými informáciami;
spoločenské a občianske kompetencie: rozvíjať schopnosť vyjadriť stanovisko;
kultúrne povedomie a vyjadrovanie: rozvíjať schopnosť vyjadriť vlastné pocity a myšlienky;
9. Vyučovacie formy: skupinové, blokové, individuálne;
10. Prostriedky/Pomôcky: videotutoriál „Rodina“ – Terapeut TV, potraviny;
11. Metódy: zážitkové metódy, predovšetkým metódy tvorivej dramatiky, riadený rozhovor, narácia (rozprávanie) učiteľa, názorná metóda, skupinová práca – práca vo dvojici, asociačný kruh, spontánna improvizácia, hra v situácii, hra rol, brainstorming, modelové situácie, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor príklady využitia poznatkov v reálnom živote, individuálna práca, motivačné rozprávanie, motivačný rozhovor, príklady využitia poznatkov v reálnom živote;
12. Postupy:
– motivácia: sledovanie videotutoriálu “Rodina”;
– hry a cvičenia na rozvoj zmyslového vnímania:
Zvuky
Žiaci ležia so zatvorenými očami. Jeden zo skupiny vezme zvonček. Ľubovoľne ním zvoní, využíva celú výšku, šírku i hĺbku priestoru. Úlohou ostatných hráčov je zmenou polohy tela vyjadriť, určiť, odkiaľ zvuk prichádza. Spoločným znakom je, že hráči majú hlavu vo výške počutého zvončeka.
Kto je to?
Všetci hráči majú zatvorené oči. Jeden z hráčov ide za dvere a prechádza sa tam. Úlohou ostatných hráčov je započúvať sa do zvukov krokov a predstaviť si, komu patria. Akú má podľa krokov náladu? Kam by jeho kroky viedli? Aký má výraz tváre? Čo robí rukami? Ako vyzerá? Čo má oblečené? Nakoniec sa hráči dozvedia, či ich tipovanie bolo správne.
Pod viečkami
Hráči si ľahnú a zatvorenými očami vnímajú a sledujú obrazy, ktoré sa im premietajú pod zatvorenými viečkami. Každý si ich môže pre seba opisovať. Hráči by mali hovoriť súvisle, čo vidia, aj keď budú vidieť hmlu, šmuhy, bodky alebo tmu. Takto si vytvoria vlastný film sietnice svojho oka.
Ako chodia chute
Hráči si sadnú do kruhu. Zatvoria oči a jeden hráč im dá ochutnať štyri rôzne chute. Napríklad horčicu, šumienku, soľ, jablko. Hráči si predstavujú, že za každou chuťou sa skrýva nejaký človek. Predstavujú si ho – ako vyzerá, čím je, ako chodí, ako sa vyjadruje. Pokúsia sa o stvárnenie týchto ľudí – slovom i pohybom (napr. ľudia ako horčice).
Kto si?
Hráči sa voľne pohybujú v priestore so zatvorenými očami v spoločnom rytme úderov na bubon alebo tamburínu. Na silný úder sa zastavia, otočia sa smerom, kde si myslia, že je ich najbližší spoluhráč a pokúsia sa hmatom určiť, kto to je. Opakujú to niekoľkokrát. Orientujú sa hmatom podľa oblečenia, tváre, rúk, vlasov, topánok.
Prechádzka
Na začiatok je potrebné rozohrať situáciu. Večer si vyjdete na prechádzku do prírody a zrazu vás vyruší šuchot. To naznačuje, že sa neďaleko vás niečo deje. O chvíľu počujete, že sa vo vašej blízkosti niekto pohybuje. Áno, sú to kroky. Už ich počujete celkom jasne. Dych. Ťažký dych. Kto je to? Neistota však mizne, keď zistíte, že v tráve ide na prechádzku ježko. Vydýchnete si a uvoľníte sa.
Videotutoriál: